City Extra from Rent Easy Portugal
Sleeps 2 adults Seats 4 adultsThis compact and easy-to-drive motorhome features an onboard toilet and shower, making longer trips convenient and comfortable.
250 km are included in the standard rental price for shorter trips. For journeys of 15 days or more, unlimited kilometers are included, giving you the freedom to explore without limits.
Compact and practical, this motorhome is perfect for discovering new destinations, including city breaks. All models come with a fully equipped kitchenette to make your motorhome trip even more enjoyable.
Rent Easy only guarantees a specific group, NOT a specific vehicle. Layouts and sizes may vary.
| Vehicle Age | 2023-2025 |
| Make / Model | Etrusco CV 600 or similar |
| Engine Size | 2.3 l |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Consumption | 11 Litres / 100KM |
| Mileage | 250km per day | |
| Free Transfer | ||
| Bedding / Linen | ||
| Kitchen / Cutlery | ||
| 24 Hour Assistance | ||
| One Way Fee | ||
| Tourist Info / Maps |
| Toilet | ||
| Shower | ||
| Hot Water | Gas | |
| Sink | ||
| Air Con - Driver’s Cab | ||
| Air Con - Main Cab | ||
| Heating - Driver’s Cab | ||
| Heating - Main Cab | ||
| Cooktop | Gas x 2 hobs | |
| Oven | ||
| Microwave | ||
| Fridge / Cooler | fridge / freezer (90L) |
| Sleeping Capacity | 2 People |
| Seat Belts | 2 in Driver's Cabin, 2 in Rear |
| Child and Baby Seats | 2x child seat (with three-point belt) |
| Minimum Driver Age | 21 |
| HT Licence Required | No |
| Cruise Control | ||
| ABS / Power Brakes | ||
| Internal Access | ||
| Awning | ||
| Flyscreens | ||
| Bike Rack | ||
| Power Supply | 12 V and 230 V | |
| Generator | ||
| Suitable for People with Disabilities | ||
| Pets Allowed |
| Fresh Water | 100L (26gal) | |
| Grey Water | 90L (24gal) | |
| Black Water | 20L (5gal) | |
| Fuel | 90L (24gal) | |
| Gas Bottle | max. 2 x 11 kg |
| Radio | ||
| Cassette | ||
| CD | ||
| TV | ||
| iPod / USB Connection | ||
| MP3 / MP4 Playback |
| Length | 6m (19′8″) |
| Width | 2m (6′7″) |
| Height | 2.7m (8′10″) |
| Interior Height | 1.9m (6′3″) |
All measurements are approximate, not guaranteed and specs may change without prior notice.
-
Porto depot
-
Address:
C. Empresarial Vilar do Pinheiro 75, Vilar do Pinheiro , Portugal
-
Pick Up Instructions:
Please make your own way to the branch
Please pick up your vehicle at the agreed time.
The branch is located 7 kilometres from the airport.
Transfers are available for a fee and only from/to the airport.
Free on-site parking available
There are currently no terms and conditions for travel during this period. If your rental is during these travel dates, new terms and conditions may apply. Please contact us before booking.
City Extra from Rent Easy Portugal
Sleeps 2 adults Seats 4 adultsThis compact and easy-to-drive motorhome features an onboard toilet and shower, making longer trips convenient and comfortable.
250 km are included in the standard rental price for shorter trips. For journeys of 15 days or more, unlimited kilometers are included, giving you the freedom to explore without limits.
Compact and practical, this motorhome is perfect for discovering new destinations, including city breaks. All models come with a fully equipped kitchenette to make your motorhome trip even more enjoyable.
Rent Easy only guarantees a specific group, NOT a specific vehicle. Layouts and sizes may vary.
| Vehicle Age | 2023-2025 |
| Make / Model | Etrusco CV 600 or similar |
| Engine Size | 2.3 l |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Consumption | 11 Litres / 100KM |
| Mileage | 250km per day | |
| Free Transfer | ||
| Bedding / Linen | ||
| Kitchen / Cutlery | ||
| 24 Hour Assistance | ||
| One Way Fee | ||
| Tourist Info / Maps |
| Toilet | ||
| Shower | ||
| Hot Water | Gas | |
| Sink | ||
| Air Con - Driver’s Cab | ||
| Air Con - Main Cab | ||
| Heating - Driver’s Cab | ||
| Heating - Main Cab | ||
| Cooktop | Gas x 2 hobs | |
| Oven | ||
| Microwave | ||
| Fridge / Cooler | fridge / freezer (90L) |
| Sleeping Capacity | 2 People |
| Seat Belts | 2 in Driver's Cabin, 2 in Rear |
| Child and Baby Seats | 2x child seat (with three-point belt) |
| Minimum Driver Age | 21 |
| HT Licence Required | No |
| Cruise Control | ||
| ABS / Power Brakes | ||
| Internal Access | ||
| Awning | ||
| Flyscreens | ||
| Bike Rack | ||
| Power Supply | 12 V and 230 V | |
| Generator | ||
| Suitable for People with Disabilities | ||
| Pets Allowed |
| Fresh Water | 100L (26gal) | |
| Grey Water | 90L (24gal) | |
| Black Water | 20L (5gal) | |
| Fuel | 90L (24gal) | |
| Gas Bottle | max. 2 x 11 kg |
| Radio | ||
| Cassette | ||
| CD | ||
| TV | ||
| iPod / USB Connection | ||
| MP3 / MP4 Playback |
| Length | 6m (19′8″) |
| Width | 2m (6′7″) |
| Height | 2.7m (8′10″) |
| Interior Height | 1.9m (6′3″) |
All measurements are approximate, not guaranteed and specs may change without prior notice.
View vehicles for
this offer
-
Porto depot
-
Address:
C. Empresarial Vilar do Pinheiro 75, Vilar do Pinheiro , Portugal
-
Pick Up Instructions:
Please make your own way to the branch
Please pick up your vehicle at the agreed time.
The branch is located 7 kilometres from the airport.
Transfers are available for a fee and only from/to the airport.
Free on-site parking available
There are currently no terms and conditions for travel during this period. If your rental is during these travel dates, new terms and conditions may apply. Please contact us before booking.
